Εγκατάσταση καυστήρα πέλλετ AGREEN OVEN 100 σε φούρνο στη Λαμία (Βασίλης Κυρίκος)
![](https://www.adgreen.gr/wp-content/uploads/2013/06/3-2.jpg)
Ένα ακόμη αρτοποιείο στη Φθιώτιδα, ο φούρνος “ΩΜΕΓΑ”, επέλεξε τον κορυφαίο καυστήρα πέλλετ για φούρνους της αγοράς, τον ADGREEN ΟVEN 100, που εισάγει αποκλειστικά στην Ελλάδα η ADTHERM, προκειμένου να αντικαταστήσει τον καυστήρα πετρελαίου που μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσε για το ψήσιμο του ψωμιού και των υπολοίπων αρτοσκευασμάτων.
![Ο καυστήρας πέλλετ εγκαταστάθηκε στο μπροστινό μέρος του κυκλοθερμικού φούρνου και συνδέθηκε με οριζίντιο κοχλία τροφοδοσίας](https://www.adgreen.gr/wp-content/uploads/2013/06/4-1-300x224.jpg)
Εγκαταστάτης ο μηχανολόγος και συνεργάτης της ADGREEN στην περιοχή, Ηλιάς Καρέλης (ADGREEN-CLEVER ENERGY), που τοποθέτησε με τις κατάλληλες εφαρμογές τον ιταλικό καυστήρα πέλλετ ADGREEN OVEN 100 στον κυκλοθερμικό φούρνο του αρτοποιείου και τον παρέδωσε προς χρήση στον ιδιοκτήτη, κ. Βασίλη Κυρίκου.
![O συνεργάτης της ADTHERM στη Φθιώτιδα, Ηλίας Καρέλης, με τον καυστήρα ADGREEN OVEN 100 πάνω στην ειδική βάση που κατασκεύασε](https://www.adgreen.gr/wp-content/uploads/2013/06/2-1-300x224.jpg)
Χάρη στη μετατροπή το κόστος λειτουργίας του φούρνου θα μειωθεί σε ποσοστό που θα ξεπερνά το 60%, πετυχαίνοντας άμεση εξοικονόμηση ενέργειας και χρημάτων και εξασφαλίζοντας άμεση απόσβεση της επένδυσης.
![Ο καυστήρας πέλλετ θα προσφέρει εξοικονόμηση χρημάτων που θα ξεπερνά το 60% σε σχέση με το πετρέλαιο](https://www.adgreen.gr/wp-content/uploads/2013/06/6-1-300x224.jpg)
Η ADGREEN επεκτείνει συνεχώς το δίκτυο εγκαταστάσεων της με ιταλικούς καυστήρες πέλλετ σε φούρνους σε όλη την Ελλάδα, δημιουργώντας ένα μεγάλο πελατολόγιο από ικανοποιημένους αρτοποιούς, που βλέπουν την ποιότητα των σκευασμάτων τους να παραμένει αναλλοίωτη και το πορτοφόλι τους να γεμίζει από τα χρήματα που εξοικονομούν καθημερινά.
![Ο Βασίλης Κυρίκος είναι ένας ακόμη ικανοποιημένος αρτοποιός που εγκατέστησε τον καυστήρα πέλλετ ADGREEN OVEN](https://www.adgreen.gr/wp-content/uploads/2013/06/7-1-300x224.jpg)
Και όλα αυτά με το χαμηλότερο δυνατό κόστος σε δαπάνη και φροντίδα για τη συντήρηση του εξοπλισμού τους.